16.1.2024 - Soumračníci podobný a bělopásný jsou poměrně zaměnitelní. Ale soumračník podobný (Pyrgus armoricanus) má žilky na rubu křídel výrazně žluté, kdežto soumračník bělopásný (Pyrgus alveus) má žilky na rubu zadních křídel téměř neznatelné.
17.8.2022 - Pro názornost jsem k sobě přiložil fotografie babočky jilmové a babočky vrbové. Rozdíl mezi nimi je z líce především v černém lemu na zadních křídlech. Babočka jilmová ho má ostře ohraničený, zatímco babočka vrbová rozpitý.
5.11.2016 - Doma jsem objevil mnou už zapomenuté Kvartetofoto s namalovanými motýly. Protože se krabička nezachovala, prozatím neznám detaily jeho vydání.
19.10.2016 - Karetní hra Kvartetofoto byla původně vymyšlena rakouskou společností Piatnik, zabývající se karetními hrami, v průběhu 60. let 20. století. Tato hra byla u nás svého času velmi oblíbená hlavně především mezi dětmi a to díky převážně populárně naučným motivům na přední straně karet. Moc mne potěšilo, že se mezi velkým množstvím námětů objevili i motýli. A navíc mám dojem, že se motýli v kvartetu neuplatnili pouze jednou, ale vícekrát. Já jsem v jednom pražském antikvariátu získal ze levný peníz jedno vydání kvarteta s motýly (pravděpodobně z roku 1978), které snad nikdy nebylo použito. Námět a text poskytl Jaroslav Marek a barevné snímky motýlů jsou od Rudolfa Hrabáka. A ještě pro úplnost: karty vytiskly Obchodní tiskárny, N.P., Kolín, Provoz 21, Praha 3, Lucemburská 7.
Dne 6.2.2016 proběhla v rámci setkání entomologů Entomologická burza v Kulturním domě Barikádníků v Praze 10. Bylo toho hodně k vidění - motýli (denní, noční, tuzemští i cizokrajní, kukly), brouci, literatura, entomologické potřeby a mnoho dalšího. Bylo možné shlédnout druhy, které jsou u nás vzácné či již vyhynulé a kupodivu se s nimi i obchodovalo. Na prodej tak byl například modrásek východní, hnědásek chrastavcový, hnědásek osikový, modrásek stepní či okáč menší. Příští Entomologická burza v Kulturním domě Barikádníků bude 22.10.2016.
19.11.2015 - Protože už nejspíš letošní sezóna denních motýlů v Česku definitivně skončila, tak se nás sešlo pár milovníků motýlů v restauraci U Benedikta v Praze a pěkně jsme si popovídali nejen o motýlech.
12.8.2015 - Letos jsem již několikrát vyrazil na motýlí výpravy s Mikem Koukalem ze Zbraslavi. Dobře se doplňujeme a pokud je s námi jeho synek "stopař" Adam, tak to nemá chybu. Adam nám hledá a nadhání motýly. Mikova dcera Eliška mi pro změnu věnovala moc hezký obrázek motýla. Zdá se, že je u Koukalů o mladé motýláře dobře postaráno.
10.6.2014 - Pro letošní motýlí sezónu jsem si pořídil a vyrobil jiné oblečení v maskování flecktarn, tak abych lépe splynul s přírodou a neděsil motýly. Motýli si na toto oblečení dokonce rádi sedají, avšak především němečtí turisté v pohraničí na mne zírají s otevřenou pusou, protože tento vojenský materiál používá současné vojsko Bundeswehru.
6.11.2013 - V novinách Metro vyšel dnes článek o vyhlášení nové přírodní rezervace Šance na Točné z důvodu ochrany přástevníka kostivalového. Více o této přírodní rezervaci se lze dočíst na stránkách MČ Praha 12.
26.9.2013 - Počátkem července 2013 jsem navštívil Motýlí dům v Žírovicích u Františkových Lázních.
5.4.2013 - V dubnových Novinách Prahy 12 vyšel další článek o pamětní desce F.A. Nickerla tentokrát od Ondry Šauera.
18.4.2012 - Motýlí ulici lze nalézt v plzeňské čtvrti Východní Předměstí. Jde o širokou a velmi klidnou ulici převážně s vilovou zástavbou v jihovýchodní části Plzně.
3.4.2012 - V březnových Novinách Prahy 12 vyšel článek Jiřího Tichoty zabývající se význačným pražským lepidopterologem 19. století, německého původu, Francem Antonem Nickerlem a snahou o obnovu jeho pamětní desky, která visí nad Břežanským údolím. Pan Jiří Tichota usiluje o rekonstrukci pamětní desky F.A. Nickerla už řadu let. Letos jsem ho v té záležitosti podpořil i já a zapojil se i Úřad městské části Prahy 12. Celá akce je teprve na začátku a my doufáme v její zdárný průběh. Jakmile se tato záležitost pohne více kupředu, budu o tom zde informovat.
3.11.2011 - Původ jména pražské čtvrti Motol není zřejmý, pravděpodobně však pochází od osobního jména Motejl, které vývojem dostalo dnešní podobu. První zmínka o něm je v listině z plaského kláštera z roku 1146. Takže to vypadá, že motýl stojí v pozadí pojmenování této čtvrti. Název Motol nese na sobě moc hezká upoutávací cedule u stanice STK, ale také velká fakultní nemocnice v této čtvrti.
22.10.2011 - Unikátní, ikdyž ne příliš kvalitní, fotografie mezidruhové kopulace mezi samcem soumračníka čárečkovaného a samicí okáče prosíčkového
2.6.2010 - Vysvětlení pojmu binominální nomenklatura a její zásady
23.3.2010 - Seznam významných lepidopterologů (včetně některých životopisů)
18.2.2010 - Původ vědeckých rodových a druhových jmen denních motýlů
6.11.2009 - Fotografie uličních cedulí s motýlími názvy