Motýlí dům Žírovice

Asi dva kilometry severovýchodně od Františkových Lázní, kousek za obcí Žírovice směrem k rezervaci SOOS, se nalézá poměrně nenápadný domek, který je plný motýlů. Ne nadarmo se mu říká Motýlí dům. V přízemí tohoto domku je pokladna a prodejna upomínkových předmětů s převahou motýlích motivů. Na zdech jsou tu připevněny prosklené vitríny s preparovanými denními motýly jak tuzemského původu, tak z tropických zemí. Tropické motýly nemohu hodnotit, neboť o nich nemám potřebný přehled, ale mezi tuzemskými motýly se vyskytují rarity, které již na našem území nelze spatřit, protože vyhynuly, nebo je lze spatřit jen výjimečně. Jde například o žluťáska úzkolemého (Colias chrysotheme), žluťáska barvoměnného (Colias myrmidone), babočku vrbovou (Nymphalis xanthomelas) či o jasoně červenookého (Parnassius apollo).

Do prvního patra Motýlího domu se jde venkem po schodech na boční straně budovy. Zde se nacházejí dvě vzájemně propojené místnosti osvětlené střešními okny. Takže je tam, kromě zvýšené vlhkosti i přítmí. Jelikož je zakázáno fotografovat s použitím blesku, tak musí mít fotograf velmi pevnou ruku, aby snímky nebyly rozmazané. A fotit je co. Mezi zelenými rostlinami, stoly s motýlí potravou (např. přezrálý banán) a kalíšky se sladkou šťávou poletují velcí a pestrobarevní tropičtí motýli. Někteří se kromě poletování věnují přijímání potravy (to se nejlépe fotografují) a jiní jen tak posedávají na bílé tkanině, kterou je vnitřek obou místností potažen. Při troše štěstí lze pozorovat i líhnutí motýlů z kukel, protože motýlí kukly jsou umístěny na takovém menším stojanu v levém zadním rohu druhé místnosti.

Pokud budete někdy poblíž Motýlího domu, tak určitě zajděte. Rozhodně to stojí za to. Vstupné je přiměřené (60,- Kč dospělí, 20,- Kč děti) k tomu co je zde vše možné vidět.

Majitelé navigací naleznou Motýlí dům na souřadnicích: 50°8'21.396"N, 12°22'5.783"E


Motýlí dům - budova Motýlí dům - vstup do 1. patra Motýlí dům - upomínkové předměty Motýlí dům - sbírka preparovaných motýlů Motýlí dům - sbírka preparovaných motýlů Motýlí dům - sbírka preparovaných motýlů Motýlí dům - sbírka preparovaných motýlů Motýlí dům - sbírka preparovaných motýlů Motýlí dům - sbírka preparovaných motýlů Motýlí dům - sbírka preparovaných motýlů Motýlí dům - sbírka preparovaných motýlů Motýlí dům - sbírka preparovaných motýlů Motýlí dům - patro se živými motýly Motýlí dům - živí motýli Motýlí dům - živí motýli Motýlí dům - živí motýli Motýlí dům - živí motýli Motýlí dům - živí motýli Motýlí dům - živí motýli Motýlí dům - živí motýli Motýlí dům - živí motýli Motýlí dům - živí motýli


Martinovy fotografie motýlů    213.cz

Hlavní nabídka

Česká vlaječka Slovo úvodem
Britská vlaječka Introductory Word
Druhy českých denních motýlů - fotografie, cizí názvy, odkazy
Vyfocené cizí druhy denních motýlů
Nově přidané
Obnova pamětní desky F.A. Nickerla
Výklad výrazů z motýlího života
Původ vědeckých jmen denních motýlů
Moje články o motýlech a dění kolem nich
Motýlí zajímavosti
Odkazy
Literatura a texty o motýlech
Motýli Rewastonu (na Kocábě)
Foto v podnikovém časopisu

Seznam čeledí (Families)
Babočkovití (Nymphalidae)
Běláskovití         (Pieridae)
Modráskovití (Lycaenidae)
Pestrobarvcovití (Riodinidae)
Okáčovití          (Satyrinae)
Otakárkovití (Papilionidae)
Soumračnikovití (Hesperiidae)
Ostatní motýli         (Other Butterflies)
Přehled všech motýlů (General Overview)

Autor: Martin Zelenka, 213@213.cz
Stránky založeny 27.8.2009
Aktualizace této stránky: 29.6.2017
© Martin Zelenka 2009-2021