S. A. von Rottemburg

Baron S. A. von Rottemburg byl německý entomolog 18-tého století o jehož životě nejsou zatím známy žádné podrobnosti. Některé prameny z 18. století uvádějí jeho jméno jako Rottenburg (namísto Rottemburg) a tak lze s notnou dávkou fantazie spekulovat o možné příbuznosti s Casparem von Rottenburgem (21.2.1673 - ?).

Po roce 1770 se s baronem Rottemburgem, který v tu dobu bydlel v německém Klemzigu (dnešní Klepsk v Polsku) blízko Züllichau (dnešní polský Sulechów) seznámil známý lepidopterolog Johann Siegfried Hufnagel (1724 - 1795). Hufnagel předal Rottemburgovi svou sbírku motýlů a detailně mu vysvětlil své představy o jejím publikování. V letech 1775 až 1776 Rottemburg publikoval řadu dokumentů detailně popisujících mnoho druhů motýlů Hufnagelovy sbírky. Hlavně jeho zásluhou byla většina exemplářů této sbírky identifikována. Dnes je však, bohužel, řada exeplářů této sbírky zřejmě navždy ztracena a v některých případech jsou exempláře pomíchány tak, že jejich identifikace není ještě vyřešena.

Baron Rottemburg popsal například tyto druhy motýlů: soumračník žlutoskvrnný (Thymelicus acteon), modrásek jehlicový (Polyommatus icarus), modrásek lesní (Cyarinis semiargus), modrásek jetelovy (Polyommatus bellargus), perleťovec kopřivový (Brnethis ino), hnědásek chrastavcový (Euphydryas aurinia), hnědásek jitrocelový (Melitaea athalia), ohniváček modrolesklý (Lyceana alciphron), Paranthrene tabaniformis a Hyles gallii.

S. A. von Rottemburg má v zoologii zkratku Rottemburg.

Dílo:


Čerpáno z Wikipedie, otevřené encyklopedie a z dalších zdrojů na Internetu.