Josef Klika

Josef Klika (23.prosinec 1833 – 9.říjen 1873) byl český středoškolský profesor, přírodovědec a entomolog. Jako první v českých zemích počátkem 70. let 19. století česky sepsal první atlas motýlů (1870) a první atlas brouků (1873). Tato díla mají význam především v tom, že se vedle vědeckých názvů objevují jména česká, ikdyž zřejmě nejvíce přeložená z německých názvů.

Josef Klika se narodil v roce 1833 v Nesvačilech u Rožmitálu. Základy vzdělání získával od svého otce, který byl učitel. Obecní školu navštěvoval V Březnici. Po základní docházce odešel v roce 1845 do Prahy studovat na akademickém gymnáziu. Toto studium ukončil v roce 1853. Potom začal na filozofické fakultě Karlovy univerzity studovat přírodní vědy. V roce 1856 toto studium ukončil. Svou profesi učitele začal v Lokti v letech 1856-1857. V roce 1858 však odchází do Pardubic, kde následujících 14 let jako profesor vyučuje na vyšších reálných školách. V Pardubicích osobně inicioval založení vyšší dívčí a průmyslové školy. Vedoucím učitelem byl Klika jmenován na c.k. učitelském ústavě v Kutné Hoře 1. října 1872. Během svého učitelování se Klika zajímal o řadu přírodních oborů, ale převážně o entomologii, kdy studoval brouky a motýly. Na základě svých entomologických studií pro školní účely vypracoval přírodopisné sešity pod společným názvem "Přírodopis názorný pro školu i dům". První část v šesti sešitech pojednává o motýlech a druhá část se v devíti sešitech věnuje broukům.

Profesor Josef Klika zemřel v necelých 40 letech v roce 1873 v Kutné Hoře, kde byl také pohřben. Hřbitov u kostela Panny Marie Na Náměti byl však v 60. letech 20. století zrušen a náhrobky zničeny a tak jeho hrob nelze dnes již dohledat.

Dílo:
Josef Klika - Kniha o motýlech (1870)


Převzato z Wikipedie, otevřené encyklopedie a z wiki.real-net.sk.