Gottlieb August Wilhelm Herrich-Schäffer

Gottlieb August Wilhelm Herrich-Schäffer (1861) Gottlieb August Wilhelm Herrich-Schäffer (17. prosinec 1799 – 14. duben 1874) byl německý entomolog a lékař. Narodil se a zemřel v Regensburgu (Řezno). Herrich-Schäffer studoval a sbíral zejména denní a noční motýly. Byl předsedou Regensburgské botanické společnosti (Regensburgischen Botanischen Gesellschaft) v letech 1861 až 1871 a v roce 1871 byl jmenován čestným obyvatelem Regensburgu.

Části jeho sbírky se dostaly do Muzea přírodních věd (Museum für Naturkunde) v Berlíně k Otto Staudingerovi a do Státních zoologických sbírek (Zoologische Staatssammlung) v Mnichově k M. J. Bastelbergovi. Předpokládá se však, že většina těchto částí sbírky byla zničena při bombardování za druhé světové války. Mnoho druhů mikrolepidopter z jeho sbírky bylo předáno Ottmaru Hofmanovi (1835 - 1900) do Přírodopisného muzea v Londýně. Části jeho sbírky lze rovněž nalézt v Národním přírodovědném muzeu v Paříži a také v Přírodovědném muzeu při Humboltově universitě v Berlíně.

Herrich-Schäffer má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Herr.-Schaeff. a v zoologii zkratku Herrich-Schäffer.

Dílo:
Herrich-Schäffer - Europaschen Insecten (1835)
  • Gottlieb August Wilhelm Herrich-Schäffer: "Die wanzenartigen Insekten. Getreu nach der Natur abgebildet und beschrieben. (Fortsetzung des Hahn'schen werkes)." F? band. C.H. Zeh, Nbg. 108 pp.1839.
  • Georg Wolfgang Franz Panzer a Gottlieb August Wilhelm Herrich-Schäffer: "Fauna insectorum germanicorum" Heft 111 -190, 1844.
  • Gottlieb August Wilhelm Herrich-Schäffer: "Die Wanzenartigen Insekten. Getreu nach der Natur abgebildet und beschrieben." Achter band. J.L. Lotzbeck, Nbg. 130 pp.1848.
  • Gottlieb August Wilhelm Herrich-Schäffer: "Systematische Bearbeitung der Schmetterlinge von Europa, zugleich als Text, Revision und Supplement zu Jacob Hubner s Sammlung Europacher Schmetterlinge." Vierter band. Z? u. Wickler. Manz, Regensburg. 288 + 48 pp.1849.
  • Gottlieb August Wilhelm Herrich-Schäffer: "Sammlung neuer oder wenig bekannt er aussereuropä ischer Schmetterlinge" 1859 - 1860.
  • Gottlieb August Wilhelm Herrich-Schäffer: "Die Schmetterlinge der insel Cuba." Corr Bl Zool Min Ver Regensb 22: 147-156.1868.

Čerpáno z Wikipedie, otevřené encyklopedie a z dalších zdrojů na Internetu.