Achille Guénée

Achille Guénée (1. leden 1809 - 30. prosinec 1880) byl významný francouzský advokát a entomolog specializující se na motýly.

Achille Guénée se narodil v Chartres (90 km jihovýchodně od Paříže), kde výrůstal. Již od dětství ho zajímal hmyz a hlavně motýli. V jeho zálibě ho zejména podporoval François de Villiers (1790 - 1847). Své první univerzitní vzdělání získal v Chartres a později vystudoval práva v Paříži. Nato začal svou advokátní kariéru. Později se přiženil do bohaté rodiny a narodily se mu dvě dcery a syn. Ten ovšem zemřel velmi mladý a po jeho smrti se Guénée přestěhoval do Châteaudun (115 km jihovýchodně od Paříže), kde působil až do své smrti. Během Francouzsko-pruské války byl Prusy v roce 1870 Châteaudun vypálen, ale Guénéova sbírka hmyzu naštěstí zůstala nepoškozena.

Guénée sepsal přibližně 63 publikací o hmyzu a některé z nich společně s Philogene Augustem Josephem Duponchelem (1774 - 1846), avšak i s jinými sběrateli, jako například s Jeanem Baptistou Alphonsem Dechauffour de Boisduvalem (1799 - 1879). Podílel se šesti svazky i na významné francouzské publikaci "Suites a Buffon formant avec les oeuvres de cet auteur un cours complet d'histoire naturelle embrassant les trois regnes de la nature, confié aux plus célebres naturalistes et habiles écrivains" ("Buffonova vzdělávací přírodopisná příručka zahrnující tři království přírody svěřené nejproslulejším přírodovědcům a nejzkušenějším spisovatelům"), pařížského nakladatele Nicolase Roreta (1797 - 1860), vydaná v letech 1834 až 1890. Guénéeho především zajímali noční motýli z čeledě Noctuidae. O nočních motýlech sepsal pojednání na celkem asi 1300 stránkách textu.

Achille Guéneé, jak jsem zjistil, nepublikoval pouze texty o motýlech, ale zřejmě ve spojitosti s jeho advokátní praxí, sepsal roku 1850 podle rukopisu abbého Bordase (Jean Baptiste Bordas) historii hraběte z Dunois a jeho statků, které se víceméně nalézaly v okolí Chartres.

V roce 1832 Achille Guénée spoluzakládal Francouzskou entomologickou společnost (Société Entomologique de France), jejímž prezidentem byl v roce 1849 a od roku 1874 se stal jejím čestným členem.

Achille Guénée zemřel v roce 1880 v Châteaudun.

Achille Guénée má v zoologii zkratku Guénée.

Dílo (výběr):
Boisduval a Guenee: Historie Naturelle des Insectes


Čerpáno z Wikipedie, otevřené encyklopedie a z dalších zdrojů na Internetu.