Hans Fruhstorfer

Hans Fruhstorfer Hans Fruhstorfer (7. březen 1866 - 9. duben 1922) byl německý výzkumník, obchodník s hmyzem a entomolog specializující se na motýly.

Hans Fruhstorfer se narodil v Pasově (Passau) v Německu, ale jeho rodina měla kořeny ve Švýcarsku. Po absolvování základního vzdělání se vyučil obchodníkem. Díky své nevyčerpatelné vnitřní energii a všestrannosti absolvoval vícero významných výzkumných a sběratelských výprav do rozličných a častokrát i hodně exotických oblastí světa. Ve svých 22 letech se roku 1888 vydal do Brazílie, kde dva roky zkoumal faunu horního toku řeky Uruguay. Touto výpravou nejenže získal detailní přehled o hmyzu této části Jižní Ameriky, ale získal i finanční nezávislost, protože výprava byla velice úspěšná i sběratelsky a navíc mohl fundovaně přispět do Seitzova sborníku motýlů celého světa několika kapitolami. V roce 1889 se vydal na Cejlon (dnešní Srí Lanka) s cílem prostudovat motýly tohoto ostrova a najít nové druhy a od roku 1891 po tři léta na ostrově Jáva pozoroval měkkýše a hmyz. V letech 1895 a 1896 cestoval Fruhstorfer po ostrovech Celebes, Bali a Lombok v Indonésii a pak se vrátil do Evropy. V červnu 1899 zahájil svou další, tříletou, výpravu, kdy postupně navštívil Severní Ameriku, Jižní moře, Japonsko, Čínu, Koreu a Annam, kde zkoumal faunu náhorní planiny Lam Bian, kterou do té doby nenavštívil žádný přírodovědec. V roce 1900 se vydal z Tonkinu přes Kambodžu do Siamu. V Siamu se nakazil úplavicí a tato nemoc ukončila jeho velké plány v této oblasti. Z výpravy se musel vrátit daleko dříve, než předpokládal. Přes Singapůr, Rangoon, Darjeeling a Indii se navrátil do Evropy. Posléze se usadil v Ženevě na břehu řeky Arve, poblíž francouzských hranic, kde si postavil malebný dům pro sebe a své sbírky. V dalších letech se věnoval publikační činnosti, kdy zveřejňoval výsledky studií svých sbírek. Zřejmě jako vůbec první entomolog začal určovat motýlí druhy podle preparátů samčích genitálií.

Fruhstorfer, velký znalec převážně indo-australských motýlů, svými výpravami zaměřenými na místa, která ještě nebyla jinými přírodovědci, značně přispěl k poznání fauny (převážně motýlů) jihovýchodní Asie a Indo-malajského souostroví.

Za svého života nasbíral a popsal mnoho nových druhů a poddruhů hmyzu převážně z řádu motýlů. Popsal například karpatský poddruh jasoně dymnivkového z území Bílých Karpat jako Parnassius mnemosyne ssp. similis Fruhstorfer, 1920, poddruh jasoně červenookého z oblasti Karlových Varů jako Parnassius apollo ssp. rebelianus Fruhstorfer 1920 a poddruh jasoně červenookého z Beskyd jako Parnassius apollo ssp. sicinius Fruhstorfer 1921.

Popisy exotických motýlů zveřejnil převážně v Seitzově díle "Macrolepidoptera celého světa".

Fruhstorfer byl velmi plodný autor, neboť sepsal více než tisíc článků, publikací a popisů (přes 5000) různých druhů hmyzu, ale především motýlů.

Hans Fruhstorfer zemřel v Mnichově 9. dubna 1922 (Dr. L. Martin však uvádí, že to bylo v noci ze 7. na 8. dubna 1922) po neúspěšné operaci rakovinového nádoru tlustého střeva. Během namáhavé výpravy do tropů v roce 1901, kdy prozkoumával vnitrozemí Siamu podél řeky Mekong, se nakazil úplavicí zhoubného typu. Z této nemoci, o které v té době bylo velmi málo známo, se nikdy zcela nevyléčil a to byla zřejmě živná půda pro obávanou rakovinu.

Fruhstorferovy sbírky jsou dnes uloženy v Přírodopisném muzeu v Londýně (NHM), v Národním přírodovědném muzeu v Paříži (MNHN) a také v mnoha dalších muzeích.

Hans Fruhstorfer má v zoologii zkratku Fruhstorfer.

Dílo (výběr):


Čerpáno z Wikipedie, otevřené encyklopedie a z dalších zdrojů na Internetu.