Christian Friedrich Freyer

Christian Friedrich Freyer v roce 1833 Christian Friedrich Freyer (25. srpen 1794 - 11. listopad 1885) byl německý entomolog - lepidopterolog. Narodil se v bavorském Wassertrüdingenu a již od dětství ho zajímali motýli. V roce 1820 se přestěhoval z Wassertrüdingenu do Augsburgu, kde získal zaměstnání jako magistrátní soudní úředník.

V Augsburgu začal s neutuchajícím nadšením a neúnavnou pílí ve volném čase sbírat nejrůznější druhy motýlů. Po osmi letech pobytu v Augsburgu začal Freyer publikovat a v roce 1830 vydal dílo "Beitrage zur Geschichte europaischer Schmetterlinge mit Abbildungen nach der Natur" ("Příspěvek k historii evropských motýlů s vyobrazením v přírodě"). Jako entomologický konzervátor se Freyer staral mimo jiné o entomologické sbírky, které byly v roce 1846 založeny přírodovědným spolkem v Augsburgu (dnešní Přírodovědný švábský spolek).

Freyer byl jednou z nejvýznamnějších uznávaných osobností lepidopterologie své doby a jeho práce se staly důležité pro jeho epochu a jsou platné i v dnešní době.

Freyer zemřel 11. listopadu roku 1885 v bavorském Augsburgu. Jeho sbírky motýlů jsou uloženy v Přírodopisném muzeu Senckenberg ve Frankfurtu nad Mohanem.

Dílo (výběr):
Christian Friedrich Freyer: Beitrage zur Geschichte europaischer Schmetterlinge mit Abbildungen nach der Natur


Čerpáno z Wikipedie, otevřené encyklopedie a z dalších zdrojů na Internetu.